Nyski Klub Sportowo-Turystyczny ATUT NYSA
   Strona Główna Ciekawe Artykuły KOMUNIKATY Dowcipy o niewidomych Kontakt27.02.2021   
 Nawigacja
Strona Główna
Ciekawe Artykuły
Władze Klubu
Historia Klubu
Statut
Galeria
1 % dla ATUT NYSA
KOMUNIKATY
Turnus Rehabilitacyjny
Kontakt
 Ostatnie Artykuły
Wciąż zbyt mało osób...
Nie pływajcie w socz...
Więcej pieniędzy, mn...
Przewodnicy tandemow...
 Nasi PARTNERZY
Stowarzyszenie CROSS

Związek Kultury
Fizycznej OLIMP

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Ministerstwo
Sportu

Gmina Nysa

Samorząd
Województwa Opolskiego
  Przewodnicy tandemowi – rowerowi towarzysze osób z dysfunkcją wzroku
Dla osób niewidzących i słabowidzących tandem staje się namiastką bycia kierowcą, pozwala poczuć wiatr we włosach. Osoby z dysfunkcją wzroku nie mogą jeździć samodzielnie i potrzebują specjalnych przewodników tandemowych. „To nie może być ktokolwiek” – mówi dyrektor SOSW dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie Barbara Planta.Pilot tandemowy towarzyszy osobie niewidomej lub słabowidzącej podczas jazdy na tandemie – rowerze dla dwóch lub więcej osób.

Przewodnikami najczęściej są członkowie rodziny lub wychowawcy specjalistycznych placówek. W Krakowie młodzież jeżdżącą na rowerach można zobaczyć na Bulwarach Wiślanych, głównie wzdłuż ul. Tynieckiej, przy której znajduje się Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących.

Kto może być pilotem tandemowym?

- Jazda na rowerze to fantastyczna forma rekreacji dla osoby niewidomej, ponieważ tak naprawdę, dzięki pomocy kierującego, jest ona w stanie realizować tę pasję bez żadnych ograniczeń - tak jak każdy, kto jeździ na rowerze – powiedziała dyrektor ośrodka Barbara Planta.

Jak podkreśliła, młodzież bardzo lubi jazdę na tandemach, jednak nie wsiada na nie zbyt często z dwóch powodów. Po pierwsze, w placówce takich rowerów jest niewiele, są one drogie i ośrodek poszukuje sponsorów, którzy wsparliby zakup tego typu jednośladów. Po drugie, niełatwo pozyskać przewodnika tandemowego, który kierowałby pojazdem.

- Bardzo trudno pozyskać taką osobę, ponieważ to nie może być ktokolwiek – mówiła dyrektor.

Pilot tandemowy musi być osobą widzącą, w pełni sprawną, musi mieć doskonale opanowaną jazdę na rowerze i dobrą kondycję, by mógł prowadzić pojazd dla dwóch osób - dłuższy i cięższy od jednośladu dla jednej osoby. Tandem szybciej się też rozpędza i dłużej hamuje. Kierowca bierze odpowiedzialność za współpasażera.

„Audiodeskrypcja” na żywo

Warsztaty dla wolontariuszy, którzy chcieliby zostać przewodnikami tandemowymi, organizuje od dwóch lat Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana w Krakowie.

- Zachęcamy wszystkich, którzy chcieliby spróbować bezpłatnej jazdy na takim rowerze – powiedziała przewodniczka tandemowa i pomysłodawczyni warsztatów w Centrum Jordana Anna Szczęsny. – Zajęcia kierujemy głównie do osób pełnoletnich lub starszej młodzieży, ponieważ jazda na tandemie wymaga odpowiedzialności i pewnego doświadczenia – dodała.

Według niej pilot tandemowy jest jakby audiodeskrypcją dla współpasażera.

- Jeśli będziemy rozmawiać z drugą osobą, opisywać rzeczywistość i miejsca, które mijamy, to będzie to dodatkowa przyjemność – oceniła.

Dodała, że zaproszenie do udziału w warsztatach tandemowych jest także pretekstem, by skłonić innych do szerszego spojrzenia na możliwości aktywności osób z niepełnosprawnością.

- W Krakowie są wypożyczalnie tandemów, ale podczas warsztatów prowadzonych przez Centrum Jordana można bezpłatnie spróbować takiej jazdy, a w przyszłości sprawić przyjemność innej osobie – zachęcała Anna Szczęsny i dodała, że różne instytucje, zrzeszające osoby z dysfunkcją wzroku, starają się organizować rajdy tandemowe dla tych osób.

Młodzież podkreślała, że jazda na tandemach jest dla niej ogromną przyjemnością, ale i namiastką bycia kierowcą.

Radość z jazdy

Andrzej Barć najczęściej wsiada na rower z tatą.

- Daje mi to wielką frajdę. Dzięki temu jako osoba słabowidząca mogę poczuć ten wiatr we włosach – mówi Andrzej i dodaje, że widok tandemu w jego miejscowości Wolinie k. Stalowej Woli - wzbudza sensację. – Często słyszymy komentarze „Jaki fajny rower”, „Czy na trzeciego ktoś nie może wziąć?” – opowiadał chłopak.

Piotr Brejnak jeździ od dziecka i przemierza nawet kilkadziesiąt kilometrów dziennie.

- Uwielbiam jeździć, bo jazda to najlepsza alternatywa dla osób niewidomych, słabowidzących – wyjaśnia. – To jest taka namiastka możliwości bycia kierowcą, możliwości kierowania swoim życiem, losem. Można usłyszeć dźwięki natury, a przy okazji poznać kogoś nowego.

Przewodnicy tandemowi mówili, że oprócz czerpania przyjemności z samej jazdy na rowerze, chcą pomagać innym. Przyznali, że kierowanie tandemem jest trudniejsze, ale też - jak dodali - jest o wiele ciekawsze niż kierowanie zwykłym rowerem.

- Dla mnie to radość, jak mogę pomóc innym – - mówił Miłosz Bromboszcz. – Uwielbiam też zawierać nowe znajomości. Można porozmawiać z drugą osobą, można się pośmiać i można na zmianę pedałować.

Według innego przewodnika, Rafała Rybczyka, na tandemie najtrudniejsze jest utrzymanie równowagi w jeździe z drugą osobą i dobranie odpowiedniego tempa.

- Jedni jeżdżą wolniej, inni szybciej. Trzeba się zgrać. Najlepiej jeździć ze stałym partnerem – ocenił.

Autor: PAP, fot. kadr z filmiku, youtube.com
 Nasze działania w organizacji imprez sportowych wspierają:

 Kalendarium
trwa inicjalizacja, prosze czekac...Content marketing


Życzymy wszystkiego najlepszego

 1 % dla ATUT NYSA

Za 2019 rok dzięki Państwa wsparciu zebraliśmy kwotę 14 933,40 zł. Dziękujemy
Powered by v6.01.6 © 2003-2005
Shunt by:
256754 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashionideas.icu