Nyski Klub Sportowo-Turystyczny ATUT NYSA
   Strona Główna Ciekawe Artykuły KOMUNIKATY Dowcipy o niewidomych Kontakt27.02.2021   
 Nawigacja
Strona Główna
Ciekawe Artykuły
Władze Klubu
Historia Klubu
Statut
Galeria
1 % dla ATUT NYSA
KOMUNIKATY
Turnus Rehabilitacyjny
Kontakt
 Ostatnie Artykuły
Wciąż zbyt mało osób...
Nie pływajcie w socz...
Więcej pieniędzy, mn...
Przewodnicy tandemow...
 Nasi PARTNERZY
Stowarzyszenie CROSS

Związek Kultury
Fizycznej OLIMP

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Ministerstwo
Sportu

Gmina Nysa

Samorząd
Województwa Opolskiego
  Nie pływajcie w soczewkach kontaktowych! Może to doprowadzić do uszkodzenia oka
Szukacie ochłody w wodzie, a nosicie soczewki kontaktowe? – uważajcie. Okuliści zalecają, żeby je ściągać przed wejściem do wody. Powód? - zakłócają funkcjonowanie tzw. filmu łzowego w oku. Co może się skończyć poważnymi infekcjami powierzchni oka, a w najpoważniejszych przypadkach rogówki.


Opis zdjęcia - uszkodzone oko ze zmętniałą rogówką.

Filtr łzowy to nic innego jak kilka substancji, które naturalnie chronią oko przed bateriami czy grzybami. Badania kliniczne potwierdzają, że soczewki kontaktowe zmieniają charakter filmu łzowego - mówi prof. Robert Rejdak, szef Kliniki Okulistyki Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

W normalnych warunkach nawet w wodzie film łzowy działa ochronnie na rogówkę i oko radzi sobie bez problemów. Przy soczewkach tej ochrony nie ma. Wręcz przeciwnie, powierzchnia soczewki staje się kolonią dla bakterii, grzybów i drobnoustrojów, które znajdują się w wodzie. Nie ma tu znaczenia, czy jest to basen, czy też zbiornik naturalny.

Soczewki kontaktowe nie są idealnie dopasowane do oka. Każde ma inną strukturę anatomiczną - mówi prof. Rejdak. Zanieczyszczenia dostają się również między rogówkę a soczewkę. Film łzowy nie ma możliwości ich zneutralizowania. Namnażają się więc w szybkim tempie.

Szczególnie niebezpieczny jest pełzak Acanthmoeba. Może doprowadzić do zapalenia rogówki, owrzodzenia rogówki, a nawet jej perforacji, czyli przebicia. Niektóre infekcje mają tak ciężki charakter, że nie można sobie z nimi poradzić. W skrajnych przypadkach niezbędny jest przeszczep rogówki, co nie zawsze jest wstanie zagwarantować uratowanie oka.

Jest wiele publikacji na ten temat na całym świecie. Są też obserwacje kliniczne.

Okuliści radzą więc, aby przed kąpielą soczewki po prostu zdjąć. Dzięki temu oko będzie miało naturalną ochronę przed wodą i znajdującymi się w niej zanieczyszczeniami. Jeśli ktoś się zapomni i nie zdejmie soczewek przed kąpielą, powinien je bezwzględnie zdjąć po kąpieli - radzi prof. Robert Rejdak. Przy czym dla zupełnego bezpieczeństwa takie soczewki należy wyrzucić. Dostępne płyny do przechowywania i dezynfekcji nie zagwarantują stuprocentowo, że usuną zanieczyszczenia, które osadziły się na soczewkach w wodzie.

Źródło. Twoje zdrowie RMF24 - Autor: Krzysztof Kot
 Nasze działania w organizacji imprez sportowych wspierają:

 Kalendarium
trwa inicjalizacja, prosze czekac...Content marketing


Życzymy wszystkiego najlepszego

 1 % dla ATUT NYSA

Za 2019 rok dzięki Państwa wsparciu zebraliśmy kwotę 14 933,40 zł. Dziękujemy
Powered by v6.01.6 © 2003-2005
Shunt by:
256683 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashionideas.icu