Nyski Klub Sportowo-Turystyczny ATUT NYSA
   Strona Główna Ciekawe Artykuły KOMUNIKATY Dowcipy o niewidomych Kontakt27.02.2021   
 Nawigacja
Strona Główna
Ciekawe Artykuły
Władze Klubu
Historia Klubu
Statut
Galeria
1 % dla ATUT NYSA
KOMUNIKATY
Turnus Rehabilitacyjny
Kontakt
 Ostatnie Artykuły
Wciąż zbyt mało osób...
Nie pływajcie w socz...
Więcej pieniędzy, mn...
Przewodnicy tandemow...
 Nasi PARTNERZY
Stowarzyszenie CROSS

Związek Kultury
Fizycznej OLIMP

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Ministerstwo
Sportu

Gmina Nysa

Samorząd
Województwa Opolskiego
 Historia Klubu

ZARYS HISTORI KLUBU „ATUT” NYSA"

Nyski Klub Sportowo-Turystyczny Niewidomych i Słabo Widzących powstał z inicjatywy kol . Jerzego Gorczyńskiego ówczesnego Prezesa klubu „CROSS” Opole do którego należeli zawodnicy z całej Opolszczyzny. Z klubu Cross Opole wydzielono 17 osób zamieszkałych w Nysie i powiecie nyskim które utworzyły grupę inicjatywną i po opracowaniu statutu zarejestrowano nyski klub niewidomych i słabo widzących w sądzie rejestrowym w Opolu. Tym samym klub „Cross” Opole podzielono na klub opolski i nyski, aby można było korzystać z dofinansowania na dwa kluby i uzyskać większe środki na bieżącą działalność dla tej samej grupy zawodników.
Klub został założony w dniu 5 stycznia 2000r.

Pierwszy Zarząd klubu działał w składzie:
Mikołaj Komarow -` prezes zarządu
Józef Malinowski - wiceprezes
Julia Zagórowska - sekretarz
Tadeusz Pachalski - skarbnik
Jan Miecznikowski - członek

W styczniu 2002 prezesem została wybrana kol, Julia Zagórowska i zarządzała klubem do lutego 2008 r, W okresie tym klub był zarządzany bardzo dobrze, nastąpił szybki rozwój klubu, liczba członów zwiększyła się kilkukrotnie ,przybyło dyscyplin sportowych i klub zaczął odnosić znaczące sukcesy w mistrzostwach Polski w brydżu, szachach, kręglach, strzelaniu zdobywając złote ,srebrne i brązowe medale tych mistrzostw. Po rezygnacji kol. Zagórowskiej prezesem zarządu klubu wybrano kol. Joannę Staliś która pełni tę funkcję od 7 lat do dnia dzisiejszego i tym samym przypadła jej w udziale organizacja dzisiejszego jubileuszowego spotkania.

Obecny zarząd klubu działa w składzie: Joanna Staliś - prezes zarządu
Jadwiga Mróz - wiceprezes
Andrzej Kużdżał - sekretarz
Jan Miecznikowski - skarbnik
Edward Podczasik - członek
Kol. Jan Miecznikowski pozostaje nieprzerwanie w zarządzie klubu od początku jego istnienia czyli od15 lat.
Klub w początkowym okresie działa w oparciu o sekcje sportowe – jak szachy, warcaby, pływanie, kręgle i taniec sportowy, następnie doszło strzelanie z broni laserowej i dzięki inicjatywie kol. Dąbrowskiego brydż sportowy . Ponadto klub prowadzi działalność turystyczno-rekreacyjną. Działalność prowadzona przez klub jest bardzo dobrą i pożądaną formą rehabilitacji społecznej osób niewidomych i słabo widzących.

W okresie 15 letniej działalności klub zorganizował wiele imprez sportowych o zasięgu ogólnopolskim, wojewódzkim i lokalnym, oraz imprez sportowo-turystycznych i rekreacyjnych. Zawodnicy klubu uczestniczyli także w imprezach rangi mistrzostw Polski jak również w wielu turniejach kwalifikacyjnych do mistrzostw Polski i turniejach towarzyskich w poszczególnych dyscyplinach sportowych. W pierwszym okresie działalności wiodącą dyscypliną były warcaby stupolowe gdzie zajmowaliśmy czołowe miejsca w mistrzostwach krajowych, następnie klub zaczął odnosić sukcesy w szachach ,kręglach, bowlingu, strzelaniu z broni laserowej i brydżu sportowym który w chwili obecnej jest wiodącą i najsilniejszą dyscypliną naszego klubu.
W okresie swojej 15 letniej działalności klub zorganizował: 15 imprez sportowych o zasięgu ogólnopolskim których wzięło udział ok.350 uczestników z całego kraju. /kręgle, brydż, ogólnopolskie imprezy integracyjne/
32 imprezy o zasięgu lokalnym i międzywojewódzkim./szachy, warcaby, brydż/w których uczestniczyło 650 uczestników
23 imprezy sportowo-turystyczne i rekreacyjne w atrakcyjnych rejonach nad morskich i górskich w kraju. w których wzięło udział 720 uczestników. Od 2008 klub jest współorganizatorem półfinałów oraz MP w kręglach klasycznych i bowlingu. Corocznie organizowany jest ogólnopolski turniej brydżowy w Nysie.

Członkowie klubu biorą corocznie udział w szkoleniach organizowanych przez stowarzyszenie „Cross” podnosząc swoje umiejętności sportowe , szkoleniowe i umiejętności w zakresie organizacji imprez sportowych i turystycznych.
Z byłych zawodników naszego klubu najwybitniejszy był kol. Ryszard Suder- mistrz i wicemistrz Polski w szachach i srebrny medalista olimpiady szachowej co jest równoznaczne z wicemistrzostwem świata w tej dyscyplinie.

Wśród obecnych członków naszego klubu do czołowych zawodników należy zaliczyć:
Kol. Jerzego Marszałkowskiego – brydżystę, brązowego medalistę Mistrzostw Polski indywidualnie, złotego medalisty w parach na maxy i impy, wicemistrza w drużynie.parach na maxy i impy, wicemistrza w drużynie.
Kol. Romualda Dąbrowskiego - brydżystę , mistrza Polski indywidualnie, w parach na maxy , wicemistrza w drużynie
Kol. Jerzego Zawora- brydżystę, mistrza polski w parach na maxy i impy, wicemistrza w drużynie. Kol. Radosława Zelanta- mistrza Polski w strzelaniu laserowym, drużynowego wicemistrza Polski w brydżu sportowym.
Kol.Joannę Staliś- mistrzynię Polski w strzelaniu laserowym, srebrną i brązową medalistkę mistrzostw Polski w Kręglach, reprezentantkę Polski w mistrzostwach Europy w kręglach.
Kol. Beatę Kasperczyk – mistrzynię Polski w warcabach stupolowych Kol. Jadwigę Mróz- Kol. Zofię Siwy – Kol. Elżbietę Sajdak. – Kol. Leona Muchę i Andrzeja Kużdżała– wicemistrzów Polski w brydżu sportowym. Kol. Jana Miecznikowskiego, Józefa Malinowskiego, Tadeusza Lacha, Mieczysława Strzałkowskiego, Władysława Puczkowskiego, Dominika Kasperczyka, Ryszarda Ostapiuka, Edwarda Podczasika, Lesława Kozika, Stanisława Iwańskiego – czołowych zawodników w warcabach stupolowych.
Kol.Tadeusza Traczyka, Kulpińskiego ,Sylwestra Barnowskiego, Sylwestra Kaszyckiego, Bolesława Jacewskiego – czołowych zawodników w szachach
W 2014 r największe sukcesy klub odniósł w brydżu sportowym – mistrzostwo Polski kol. Dąbrowskiego i Marszałkowskiego w parach na maxy, drużynowe wicemistrzostwo Polski /Dąbrowski,Marszałkowski,Zelent,Mucha, Kużdżał/
Drużyna szachowa zdobyła IV miejsce a warcabiści VII miejsce.

 Nasze działania w organizacji imprez sportowych wspierają:

 Kalendarium
trwa inicjalizacja, prosze czekac...Content marketing


Życzymy wszystkiego najlepszego

 1 % dla ATUT NYSA

Za 2019 rok dzięki Państwa wsparciu zebraliśmy kwotę 14 933,40 zł. Dziękujemy
Powered by v6.01.6 © 2003-2005
Shunt by:
256778 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashionideas.icu